Myšlením k bohatství - Napoleon Hill
¤¤¤ MYŠLENKY MAJÍ VÁHU ¤¤¤
„Myšlenky mají značnou váhu“, a to zejména tehdy, když jsou spojeny s pěvně stanoveným cílem, vytrvalostí a palčivou touhou proměnit je v bohatství nebo jiné materiální statky.
Jak by se změnily lidské osudy, kdyby si lidé dokázali vytyčit určitý cíl, kterým by byli maximálně posedlí.
Příležitost užívá úskoků. A mívá ve zvyku nenápadně vejít zadními vrátky a často přichází ve skryté podobě neštěstí nebo dočasné porážky.
Jednou z nejběžnějších příčin neúspěchu je zvyk vzdávat se, když člověka potká dočasná porážka.
Je-li člověk poražen, vzdát se je ze všeho nejsnadnější a nejlogičtější. Prohra přichází v okamžiku, kdy je vítězství na dosah ruky.
„Ne“ nemusí vždy znamenat odmítnutí.
Stačí jediný nápad a úspěch je zaručen.
Úspěchu dosáhne ten, kdo v úspěch věří.
Jedním z principů je uvědomit si co chci.
Jsme strůjci svého osudu a kapitány své duše, protože je v naší moci ovládat své myšlenky.
Než nashromáždíme velké bohatství, musíme prve zmagnetizovat svou mysl intenzivní touhou po bohatství, musíme jí uvést do takového stavu vytržení, až nás tato touha po penězích, přivede ke konkrétnímu plánu na jejich získání.
Cokoli
SI LISKÁ MYSL
dokáže
PŘEDSTAVIT
a čemu dokáže
UVĚŘIT,
toho lze DOSÁHNOU
¤ TOUHA ¤
Výchozí bod každého úspěchu – První krok k bohatství
Každý, kdo vítězí v jakémkoli oboru lidské činnosti, musí být ochoten spálit své lodě a odříznout si všechny ústupové cesty. Jedině tímto způsobem může člověk nabýt jistoty, že se jeho mysl dostane do stavu palčivě touhy po vítězství, bez níž není úspěchu.
Úspěch přichází teprve tehdy, když je touha vystupňována v posedlost, když člověku na mysli vytanou konkrétní plány, jakými cestami a prostředky bohatství získat, a když jsou tyto plány uskutečňovány s vytrvalostí, jež nepřipouští porážku.
ŠEST NÁVODŮ, JAK PROMĚNIT TOUHU VE ZLATO
Metoda, jejíž pomocí lze touhu po bohatství proměnit v její finanční ekvivalent, se skládá ze šesti určitých praktických kroků:
Stanovte si v duchu přesnou částku peněz, po níž prahnete. Nestačí si říkat: “Chci hodně peněz.” Částka musí být jednoznačně určená. (Tato určitost má své psychologické opodstatnění.)
Přesně vymezte, co hodláte poskytnout na oplátku za peníze, po kterých toužíte. (Ve skutečnosti vždycky platí zásada “něco za něco”.)
Určete přesné datum, kdy máte v úmyslu vlastnit částku, po níž toužíte.
Stanovte si podrobný plán, jak svou touhu učinit skutečností, a začněte jej neprodleně uskutečňovat, ať jste k tomu připraveni nebo ne.
Napište jasné, stručné prohlášení o částce, kterou máte v úmyslu získat, určete si časovou hranici k jejímu získání, uveďte, co za ni hodláte dát jako protihodnotu a jasně popište plán, podle kterého chcete danou částku nashromáždit.
Toto písemné prohlášení čtěte nahlas dvakrát denně, jednou před spaním a podruhé ráno hned po probuzení. Během čtení si ty peníze představujte a věřte tomu, že už vám patří.
Těchto šest kroků je označeno za jediný prostředek pro nabytí peněz, ale i k dosažení jakéhokoli cíle. Úspěšné užití těchto šesti kroků však vyžaduje dostatečnou obrazotvornost.
Člověk je připraven dosáhnout svého cíle teprve tehdy, když uvěří, že uspěje. Jeho mysl musí být ve stavu přesvědčení, nikoli pouhé naděje nebo přání.
MYSLE NEMÁ HRANIC KROMĚ TĚCH, KTERÉ SAMI UZNÁVÁME – CHUDOVA I BOHATSTVÍ POCHÁZEJÍ Z MYSLĚNKY
¤ VÍRA ¤
Cesta od představy k přesvědčení o možnosti naplnění touhy – Druhý krok k bohatství
Víra je katalyzátorem mysli.
Ze všech hlavních kladných emocí jsou nejsilnější emoce víry, lásky a sexu. (Jejich přítomnost má na „zabarvení“ myšlenky takový účinek, že jakmile se myšlenka dostane do podvědomí, promění se v duchovní sílu, která jako jediná může přimět Nekonečnou inteligenci k odpovědi.)
Víra je stav mysli, který umožňuje být vyvolán nebo vytvořen podvědomí autosugesce pomocí ujišťování nebo opakovaných příkazů.
Jedinou známou metodou, jak ovlivnit rozvinutí víry, je opakované ukládání příkazů do podvědomí.
Emoce či „citová“ složka myšlenek je faktorem, kterým myšlenkám dodává vitalitu, životaschopnost a aktivitu.
Podstatné je, abyste ve vaší mysli podporovali kladné emoce jako dominantní síly a záporným emocím jste se bránili – a nebrali je na vědomí.
„Víra je stav mysli, který lze navodit autosugescí“. Mějte víru v sebe i víru v Nekonečno.
Víra je „věčným elixírem“, který myšlenkám vdechuje život, sílu a činorodost. Víra je odrazovým můstkem pro nashromáždění veškerého bohatství!
Je dobře známou skutečností, že člověk nakonec uvěří opakovanému tvrzení, ať už je pravdivé či nikoli. Znovu a znovu opakovaná lež se stává pravdou.
Myšlenky prostoupené emocionálním zabarvením vytvářejí „magnetickou“ sílu, která přitahuje další podobné nebo příbuzné myšlenky.
Princip autosugesce uplatníme tak, že si své myšlenky zformulujeme písemné, naučíme se jim zpaměti a stále si je v této podobě budeme opakovat, dokud nezačnou fungovat jako součást podvědomí.
RECEPT NA SEBEDŮVĚRU
Vím, že je v mé moci dosáhnout životního cíle, a proto požaduji sám na sobě, abych vytrvale a neochvějně směřoval k jeho dosažení. Zde tímto slibuji, že učiním vše k jeho naplnění.
Uvědomuji si, že myšlenky, převládající v mé mysli, se nakonec zhmotní v čin a postupně se přemění v reálnou věc. Proto budu denně půl hodiny soustředěně myslet na to, jakým člověkem se chci stát, abych si ve své mysli vytvořil jasnou představu.
Vím, že díky autosugesci si každá touha, kterou neustále zaměstnávám svou mysl, nakonec najde nějaký praktický prostředek ke svému naplnění. Proto zasvětím deset minut denně rozvíjení potřebné sebedůvěry.
Písemně jsem jasně formuloval svůj hlavní životní cíl, o který nikdy nepřestanu usilovat, dokud nezískám dostatečnou sebedůvěru k jeho dosažení.
Jsem si plně vědom, že každý majetek ani postavení nemohou mít dlouhé trvání, jestliže nejsou získány na základě pravdy a spravedlnosti. Nebudu se proto podílet na žádných transakcích, které by mohli poškodit zúčastěné strany. Dosáhnu úspěchu tím, že k sobě budu přitahovat potřebné síly a využívat spolupráce s ostatními. Přesvědčím je, aby mi sloužili, a to tím, že budu ochoten sloužit jim. Zbavím se nenávisti, závisti, žárlivosti, sobectví a cynismu tím že v sobě budu pěstovat lásku k celému lidstvu, protože vím, že negativní postoj k druhým mě nikdy nemůže dovést k úspěchu. Získám si důvěru lidí svou vírou v ně i sebe. Pod toto prohlášení se podepíšu, naučím se jej nazpaměť a budu je jednou denně hlasitě předříkávat prodchnut vírou, že postupně ovlivní mé myšlenky a jednání tak, že se stanu soběstačným a úspěšným člověkem.
¤ AUTOSUGESCE ¤
Prostředek k ovlivňování podvědomí – Třetí krok k bohatství
Autosugesce je ovlivňování vlastního já.
Autosugesce je prostředek k ovlivňování podvědomí jedince, jenž je může za svobodné vůle živit myšlenkami tvořivé povahy nebo dovolit, aby do bohaté zahrady jeho mysli vešly myšlenky destruktivní.
PŘEDSTAVUJTE SI, ŽE DEŽÍTE V RUKOU PENÍZE
Dvakrát denně nahlas přeříkávejte své písemné prohlášení o touze po penězích, představujte si, že už ty peníze vlastníte a prožívejte ten pocit. Pokud svá slova neprodchnete emocí nebo citem nepřinese vám to žádný výsledek.
Prostá neemocionální slova podvědomou mysl neovlivňují. Pokud se nenaučíte proniknout do podvědomí myšlenkami nebo vyrčenými slovy, jež jsou emocionálně podbarvená přesvědčením, nedosáhnete žádných viditelných výsledků.
Vaše schopnost využít zákona autosugesce bude značně záviset na tom, nakolik se dokážete soustředit na danou touhu tak, až se vám stane posedlostí.
JAK SE LÉPE KONCETROVAT:
Při plnění prvního ze šesti kroků, který vám ukládá „stanovit si v duchu přesnou částku, po níž prahnete“, soustřeďte všechny myšlenky na tuto částku a fixujte na ní svou pozornost s očima zavřenýma, až se vám peníze v představách zhmotní. Dělejte to alespoň jednou denně.
(Toto je velmi důležitý poznatek – podvědomá mysl příjme jakýkoli příkaz, který je nesen duchem absolutní víry, a podle takových příkazů jedná. Je třeba znovu a znovu tyto příkazy opakovat, než je podvědomí akceptuje. Až se budete výše uvedenou zásadou řídit, zvažte, jak byste svou podvědomou mysl dokázali v dobrém „ošálit“ tím, že jí přesvědčíte, že ty peníze čekají jen na to, kdy na ně uplatníte svůj nárok, a že vám vaše podvědomí musí poskytnout nějaké praktické plány na jejich získání, protože vám patří. Vnukněte tuto myšlenku své obrazotvornosti a uvidíte, že je schopna vytvořit a také vytvoří praktické plány, jak transmutací touhy přijít k penězům.
Nečekejte na hotový plán, podle kterého byste našli způsob, jak výměnou za poskytování služeb nebo prodej zboží získáte peníze, jež máte před očima, ale začněte si představovat, že ony peníze vlastníte, zatímco budete od svého podvědomí vyžadovat a očekávat plán nebo plány, které potřebujete. Pozorně vyčkávejte, až se plány objeví, a hned je realizujte. Nejspíš ze vám zjeví v podobě „osvícení“ mysli jakýmsi šestým smyslem. Chovejte se k této inspiraci s úctou a řiďte se jí, jakmile vás poctí svou návštěvou.)
Ve čtvrtém ze šesti kroků vám bylo řečeno, abyste si stanovili podrobný plán, jak svou touhu naplnit, a okamžitě se jím začali řídit. Tento pokyn dodržujte tak, jak je uvedeno v předchozím odstavci. Nedůvěřujte „rozumu“, až se pustíte do vypracování plánu na transmutaci touhy v nashromážděné bohatství.
Až si budete (se zavřenýma očima) vyvolávat představu peněz, které chcete nashromáždit, představujte si, že konáte službu či nabízíte zboží, jež hodláte na oplátku poskytnout. Je to důležité.
ŠEST KROKŮ KE STIMULACI PODVĚDOMÍ
Shrnutí šesti kroků ze druhé kapitoly (strana 58)
Mějte také na paměti, že vaše podvědomí se bude řídit pouze těmi pokyny, které jsou emocionálně podbarveny a jsou mu předávány „s citem“.
Člověk může přetvářet sám sebe a své okolí, protože je v jeho moci ovlivňovat podvědomí.
V každé nepřízni osudu,
v každém neúspěchu
a soužení
je zároveň
i počátek
možného příštího
úspěchu
¤ ODBORNÉ ZNALOSTI ¤
Osobní zkušenosti nebo pozorování – Čtvrtý krok k bohatství
Jsou dva druhy odborných znalostí. Jednak obecné, jednak odborné.
Samostatné vědomosti přinesou peníze jen tehdy, jsou-li zformovány a inteligentně řízeny praktickými plány činnosti s definitivním cílem získat peníze.
Vzdělaný člověk je ten, kdo rozvinul schopnosti své mysli natolik, že je mu dostupné vše, co si zamane, aniž by se dotkl práv ostatních.
Člověk je vzdělaný tehdy, když ví, kde potřebné informace hledat a jak tyto informace uspořádat do konkrétních plánů činnosti.
Než si můžete být jisti, že jste svou touhu schopni převést do materiální podoby, musíte získat důkladné znalosti o službách, zboží nebo profesi, které máte v úmyslu směnit za své budoucí jmění. Možná bude nezbytné nabýt takových odborných znalostí, jejichž získání je nad vaše síly a možnosti: v takovém případě lze toto slabé místo překlenout pomocí vašeho „mozkového trustu“.
(K nahromadění velkého jmění je zapotřebí moci a moc lze získat pomocí vysoce organizovaných a inteligentně zaměřených odborných znalostí, aniž by však tyto znalosti musel nutně obsáhnout ten, kdo majetek hromadí.)
Vyplatí se vědět, kam jít za znalostmi
Ze všeho nejdřív se rozhodněte, jaké odborné vzdělání vlastně potřebujete a k čemu. Do značné míry to bude ovlivněno vaším hlavním životním záměrem, cílem, ke kterému míříte. Až tuto otázku vyřešíte, dalším vaším krokem bude získání přesné informace, kde hledat spolehlivé zdroje vědění. Z nich jsou nejdůležitější tyto:
Vlastní zkušenosti a zdělání.
Zkušenosti a vzdělání zpřístupněné spoluprácí s ostatními (spojení „mozkového trustu“).
Vysoké školy.
Veřejné knihovny (v knihách a dalších publikacích lze najít všechny dosud známe poznatky.)
Speciální kursy (zvláště večerní a dálkové studium).
Když shromáždíte všechny potřené znalosti, musíte je uspořádat a využit k určitému záměru pomocí praktických plánů.
Uvažujete-li o získání dodatečného vzdělání, stanovte si nejprve cíl, který vyžaduje znalosti vámi hledané, a pak si zjistěte, z jakých pramenů se tyto určité znalosti dají spolehlivě čerpat.
Všechno, co bylo získáno lacino a bez námahy, nedochází obvykle ocenění a často bývá zlehčováno.
Cesta k odborným znalostem
Kdo se dokáže vzdát části svého volného času a obětovat ho studiu, má vlohy pro vedoucí postavení.
Lidé, zejména ti v zaměstnaneckém poměru, kteří si svůj čas organizují tak, aby mohli doma studovat, zřídka zůstanou dlouho v podřízeném postavení.
Vaši společníci mohou být neocenitelní
Rád bych zdůraznil ještě jedno, a to že jak úspěch, tak neúspěch většinou vyplývá ze zvyku!
Na myšlence, že uctívání hrdinů pomáhá, asi něco je, pokud člověk ctí vítěze. Vyznávám teorii, že pro úspěch i neúspěch je životně důležité, s kým se v podnikání spojíte.
Jak pomocí odborných znalostí uplatnit své nápady
Za dobré nápady není stanovena pevná cena! Všechny nápady musí být podloženy znalostmi. Naneštěstí jsou odborné znalosti dostupnější daleko víc a snáz než nápady.
Schopnost rovná se obrazotvornost; jedině tato vlastnost dokáže spojit odborné znalosti a nápady a dát jim podobu plánů zaručující zisk.
¤ OBRAZOTVORNOST ¤
Osobní zkušenosti nebo pozorování - Pátý krok k bohatství
Člověk může stvořit cokoli, co si dokáže představit.
Dvě formy obrazotvornosti:
Imaginační schopnost funguje ve dvou podobách. První je známá jako „syntetická imaginace“ druhá jako „tvořivá imaginace“.
Syntetická imaginace: pomocí této schopnosti může člověk pořádat staré poznatky, nápady nebo plány do nových kombinací. Tato schopnost nic nevytváří. Pouze pracuje s materiálem – se zkušenostmi, vzděláním a pozorováním, kterým je živena. Této schopnosti užívají vynálezci.
Tvořivá imaginace: tvořivou imaginací navazuje omezená lidský mysl přímé spojení s Nekonečnou inteligencí. Díky ní přichází „vnuknutí“ a „inspirace“. Tato schopnost zprostředkovává člověku všechny základní nebo nové myšlenky. S její pomocí se jedinec může „naladit“ na podvědomí jiných lidí nebo s ním komunikovat. Tato schopnost funguje jedině tehdy, když vědomá mysl pracuje na plné obrátky – když je například stimulována emocí silné touhy. Schopnost tvořit je tím pohotovější, čím více je rozvíjena používáním.
Cvičte svou obrazotvornost
Pro toto období soustřeďte svou pozornost na rozvoj syntetické obrazotvornosti, protože to je schopnost, kterou budete v procesu transformace touhy do podoby peněz používat nejčastěji.
Přeměna nehmotného impulsu touhy na hmatatelnou realitu vyžaduje určitý plán. Tento plán lete vytvořit jen pomocí obrazotvornosti syntetickou.
(Neprodleně začněte zaměstnávat svou představivost vymýšlením plánu na zhmotnění vaší touhy po penězích!) V okamžiku, kdy to uděláte, dáte své nehmatatelné touze definitivní tvar.
Zákonitosti cesty k majetku
Tato zeměkoule, každičký z miliard buněk vašeho těla a každá hmotná částečka byly na počátku nehmotnou formou energie.
Existují neměnné zákony, jejichž prostřednictvím můžete vybudovat jmění. Ale nejdříve se s nimi musíte dobře obeznámit a naučit se jejich používání.
Jak prakticky využívat obrazotvornosti
Každý majetek vznikl z nápadu. Nápady jsou produktem obrazotvornosti.
Výchozím bodem musí být definitivní rozhodnutí. (Rozhodnutí vyvolává energii, vitalitu a sílu, stojí-li za ním sžíravá touha převést stanovený cíl do materiální podoby.)
Jak z nápadu vytěžit – z nápadu lze pomocí definitivního rozhodnutí a konkrétního plánu těžit hotovost. Bohatství, pokud vůbec přijde, přijde jako odpověď na nesmlouvavé požadavky podložené uplatněním konkrétních principů, a nikoli náhodou či vrtochem štěstěny. Obecně řečeno, nápad je hnutí mysli, které v důsledku vyvolané obrazotvornosti vede k akci.
Každý úspěšný obchodník ví, že nápad se dá prodat i tam, kde nelze prodat zboží.
Nápady nemají žádnou standardní cenu. Autor nápadů si stanovuje cenu sám a je-li chytrý, dostane řádně zaplaceno.
¤ ORGANIZOVANÉ PLÁNOVÁNÍ ¤
Krystalizace Touhy v čin – Šestý krok k bohatství
Tato touha v první etapě své pouti od abstraktního ke konkrétnímu přichází nejprve do dílny obrazotvornosti, kde se vytvářejí a organizují plány na její přeměnu.
Nyní dostanete pokyny, jak tyto praktické plány vytvořit, a to:
Spojte se se skupinou tolika lidí, kolik jich bude třeba k vypracování vašeho plánu nebo plánů na nahromadění peněz – využijte přitom principu „mozkového trustu“ (Tohoto pokynu je bezpodmínečně nutné uposlechnout. Nezanedbejte to.)
Než dáte dohromady své společenství „mozkového trustu“, zvažte, co můžete jednotlivým členům vaší skupiny nabídnout vy, jaké výhody a prospěch budou mít z této spolupráce oni. Nikdo nebude donekonečna pracovat bez nějaké kompenzace. Žádný inteligentní člověk nebude žádat ani očekávat, aby pro něho někdo pracovat bez adekvátní odměny, i když tato odměna nemusí mít nutně peněžní formu.
Zařiďte to tak, abyste se se členy svého „mozkového trustu“ setkávali alespoň dvakrát týdně, a pokud možno i častěji, a společně jste pracovali na zdokonalení nezbytného plánu nebo plánů na hromadění peněz.
Ve svém společenství „mozkového trustu“ musíte s ostatními členy dosáhnout dokonalého souladu. Jestliže se vám tento pokyn nezdaří splnit do písmene, musíte počítat s nezdarem. Princip „mozkového trustu“ se nemůže uplatit tam, kde nevládne dokonalý soulad.
Musíte využít zkušeností, vzdělání, vrozených schopností a obrazotvornosti jiných lidí. (Všichni, kdo nahromadili velký majetek, si počínali právě tak.)
Žádný jednotlivec nemá dost zkušeností, zdělání, vrozených schopností a znalostí, aby dokázal akumulovat veliký majetek bez spolupráce s ostatními lidmi. Jakýkoli plán, při úsilí nahromadit majetek přijmete za svůj, byste měli tvořit vy společně s jedním každým členem vašeho „mozkového trustu“. Můžete být původcem svých vlastních plánů zcela nebo zčásti, ale dbejte na to, aby tyto plány zkontrolovali a schválili členové vašeho „mozkového trustu“.
Jestliže váš první plán selže – zkuste jiný! Jestliže první plán, který jste si stanovili, nezabral, nahraďte ho novým; jestliže se ani tento nový plán neosvědčil, obratem ho nahraďte dalším plánem a tak dále, dokud nenajdete takový plán, který vyjde. Právě zde většinu lidí potkává nezdar, protože nemají dostatek vytrvalosti k vytváření nových plánů v náhradu za ty, které padly.
Uvědomte si, že dočasná porážka ještě neznamená trvalý úspěch.
Všechno, čeho dosáhnete, bude vždycky záviset na kvalitě vašich plánů. Nikdo není poražen, pokud se sám nevzdá – ve své vlastní mysli.
Když se setkáte s nezdarem, přijměte ho jako znamení toho, že vaše plány nebyly reálně, přepracujte je a znovu se vydejte na cestu za vytouženým cílem. Jestliže se vzdáte dříve, než ho dosáhnete, jste člověk, který „se vzdává“. Ten, kdo se zdává, nikdy nezvítězí – a ten, kdo vítězí, se nikdy nevzdává.
Až si začnete vybírat členy pro svůj „mozkový trust, snažte se vybrat takové, které porážka neodradí“.
Promyšlená nabídka osobních služeb:
Měla by vás povzbudit skutečnost, že prakticky všechny velké majetky se začaly ve formě odměny za osobní služby nebo za prodej nápadu. Co jiného kromě nápadů a svých služeb může nemajetný člověk nabídnout jako protihodnotu za bohatství.
VĚTŠINA VŮDČÍCH OSOBNOSTÍ ZAČÍNALA JAKO STOUPENCI
Mnoho velkých vůdců začalo v postavení následovníka. Stali se velkými, protože byli inteligentní následovníky.
HLAVNÍ PŘEDPOKLADY VŮDCOVTSTVÍ :
Neochvějná odvaha – postavena na znalosti sebe sama a své profese. Žádný stoupenec si nepřeje, aby ho ovládal vůdce, kterému chybí sebedůvěra a odvaha. Žádný inteligentní stoupenec se nenechá takovým vůdcem opanovat na dlouho.
Sebeovládání – Člověk, který nedokáže ovládnout sám sebe, nemůže nikdy ovládat druhé. Sebeovládání dává stoupencům mocný příklad, který ti nejinteligentnější napodobí.
Silná smysl pro spravedlnost. Bez smyslu pro fair-play a spravedlnost si nemůže žádný vůdce získat a udržet úctu svých následovníků.
Definitivní rozhodnutí. Člověk, který kolísá ve svých rozhodnutí, dává najevo, se si není jist sám sebou: nemůže úspěšně vést ostatní.
Definitivní plány. Úspěšný vůdce musí svou práci plánovat a podle plánu pracovat. Vůdce, který se řídí okamžitými nápady bez konkrétních praktických plánů, snese srovnání s lodí bez kormidla. Dříve či později ztroskotá na skále.
Zvyk dělat víc, než za co jsem placen. Za své vůdčí postavení musí člověk platit: jednou z těchto pokut je nezbytná nutnost být ochoten dělat ze své strany víc, než kolik sám žádá od svých stoupenců.
Kouzlo osobnosti. Úspěšným vůdcem se nemůže stát neupravený, nepořádný člověk. Vůdčí postavení vyžaduje úctu. Stoupenci nebudou respektovat vůdce, který ve všech ohledech nesplňuje vysoké nároky kladené na jeho osobnost.
Sympatie a porozumění. Úspěšný vůdce musí sympatizovat se svými stoupenci. Navíc musí rozumět jim i jejich problémům
Pozornost maličkostem. Úspěšný vůdce dbá i o sebemenší maličkosti.
Ochota přijmout plnou odpovědnost. Úspěšný vůdce musí být ochoten přijmout odpovědnost za chyby a nedostatky svých stoupenců. Jestliže se snaží této odpovědnosti vyhnout, nezůstane vůdcem. Jestliže se jeden z jeho stoupenců dopustí chyby a projeví neschopnost, musí to vůdce pokládat za nezdar svůj.
Spolupráce. Úspěšný vůdce musí rozumět principu týmové práce, uplatňovat ho a dokázat k témuž přimět své stoupence. Vůdcovství vyžaduje sílu a síla vyžaduje spolupráci.
Jediné vedení se souhlasem stoupenců může být trvalé!
Deset hlavních chyb, kterých se šéf nesmí dopustit:
Neschopnost organizovat věci do detailu.
Neochota pokorně sloužit.
Očekávat odplaty za své „znalosti“ místo za jejich uplatňování.
Obavy, že stoupenci budou lepší.
Nedostatek obrazotvornosti.
Soběctví.
Nestřídmost.
Neloajálnost.
Zneužívání autority.
Důraz na titul.
Možnosti, které se otvírají (strana 90)
Kdy a jak žádat o místo:
Zprostředkovatelny práce
Inzerce – text by měl být zpracovaný odborníkem, který jej umí zformulovat žádoucím způsobem vyvolávajícím zájem o nabízené služby.
Osobní písemné žádosti.
Žádost prostřednictvím osobní známosti.
Žádost přednesená osobně
Jak připravit „resumé“ (strana 92)
Pokud nemá žadatel s vypracováním takových resumé zkušenosti, měl by se poradit s odborníkem. Úspěšní obchodníci prezentují přednost svého zboží prostřednictvím najatých odborníků znalých umění a psychologie reklamy. Člověk, který hodlá nabízet své služby, by měl udělat totéž.
Resumé by mělo obsahovat tyto informace:
Vzdělání.
Praxe.
Doporučení.
Vlastní fotografie.
Žádejte o konkrétní místo - Nežádejte o zaměstnání bez přesné definice, které chcete zastávat. Nikdy nehledejte „nějakou práci“. Tím dáváte najevo, že vám chybí odborná kvalifikace.
Uveďte svou kvalifikaci pro práci o níž se ucházíte. Podrobně popište důvody, které vás vedou k přesvědčení, že jste pro místo, o které žádáte, náležitě kvalifikovaní. Je to nejdůležitější bod vaší žádosti. To rozhodne víc než cokoli jiného, kolik pozornosti vám bude věnováno.
Navrhněte, že budete pracovat na zkušební dobu.
Dejte najevo, že se vaše nabídka zakládá na:
Vašem přesvědčení, že jste schopni danou práci vykonávat
Vašem přesvědčení, že vás perspektivní zaměstnavatel po uplynutí zkušebního období zaměstná
Vaše rozhodnutí toto místo získat
Poznejte svého budoucího zaměstnavatele.
Je-li váš „případ“ od začátku řádně připraven a prezentován, máte od začátku na půl vyhráno.
Úhledné vypracování vašeho resumé svědčí o vaší pečlivosti.
Hodnota vašich služeb
Skutečná hodnota vašeho mozku se dá určit podle výše příjmu, které jste schopni vytěžit z prodeje svých služeb. Peníze nemají větší cenu než mozek.
Jednatřicet hlavních příčin neúspěchu (strana 98-102)
Znáte svou vlastní cenu? (strana 102)
Udělejte si osobní inventuru (strana 103)
Sebeanalytický dotazník (strana 103)
Kde a jak hledat příležitosti ke zbohatnutí (strana 105)
Vaše příležitost v zemi neomezených příležitostí
Uvědomte si zejména to, že v rámci celé této směny zboží a služeb můžete najít řadu příležitostí ke zbohatnutí. Nic nemůže zabránit vám ani komukoli jinému začít se v libovolné míře účastnit realizace těchto obchodů. Pokud má někdo mimořádný talent, kvalifikaci, praxi, může nahromadit značné bohatství.
Příležitost vám otevírá svou náruč. Vykročte vpřed, vyberte si svůj obor, stanovte si plán, začněte ho realizovat a důsledně ho plňte.
¤ ROZHODNOST ¤
Vítězství nad otálením – Sedmí krok k bohatství
Analýza několika set milionářů prokázala, že všichni do jednoho se uměli pohotově rozhodovat a svá rozhodnutí měnit jen uvážlivě, pokud je vůbec změnili. Lidé, které při akumulaci peněz potká nezdar, jsou bez výjimky zvyklí rozhodovat se velmi pomalu, pokud se vůbec k něčemu rozhodnou, a měnit svá rozhodnutí rychle a často.
Typy, které vám pomohou v rozhodování
Většina lidí, kteří si nejsou schopni vydělat tolik, kolik by potřebovali, se obvykle snadno nechávají ovlivnit cizími názory.
Pokud přebíráte názory jiných, těžko si budete moci vytvořit své vlastní.
Máte svou vlastní hlavu a svůj vlastní rozum. Užívejte jich a rozhodujte se sami za sebe. Pokud budete ke svému rozhodování potřebovat další fakta a informace od ostatních lidí jak tomu nejspíš v mnoha případech bude, zjistěte si je nenápadně, aniž byste odhalili svůj záměr.
Lidé s malými nebo povrchními znalostmi se vyznačují tím, že se snaží dělat dojem, že mnoho vědí. Takoví lidé obvykle mluví příliš mnoho a jen málo poslouchají. Mějte oči otevřené a uši nastražené – a ústa zavřená, chcete-li si vypěstovat návyk rozhodovat se pohotově. Ti, kdo toho příliš namluví, málokdy stihnou něco jiného. Pokud víc mluvíte, než posloucháte, nejenže se připravujete o mnoho příležitostí se něco dozvědět, ale zároveň též odhalujete své plány a záměry lidem, kteří jich s radostí využijí.
Pamatujte si také, že kdykoli řeknete víc než byste měli v přítomnosti člověka, který mnoho zná, odkrýváte mu přesný rozsah svých znalostí či jejich nedostatek. Pravá moudrost se obvykle projevuje skromností a mlčením.
„Neříkej světu, co chceš udělat, udělej to.“
Víte-li, co chcete, určitě toho dosáhnete. Ti, kteří dosahují rozhodnutí pohotově a jasně, vědí, co chtějí, a určitě toho dosáhnou. Vůdčí osobnosti ve všech oblastech života se rozhodují rychle a pevně. To je hlavní důvod toho, proč se stali vůdci. Svět obvykle poskytuje prostot člověku, jehož slova a činy ukazují, že ví, co dělá.
Devadesát osm zaměstnaných lidí ze sta zaujímá své současné postavení jen proto, že nedokázali projevit žádnou cílevědomost a k určitému postavení se propracovat; navíc se neuměli zvolit toho pravého zaměstnavatele.
Konkrétní rozhodnutí vyžaduje odvahu, někdy značnou.
¤ VYTRVALOST ¤
Nezbytnost houževnatého úsilí – Osmí krok k bohatství
Vytrvalost je pro naplnění touhy po penězích nezbytným faktorem. Základem vytrvalosti je silná vůle.
Silná vůle a touha, jsou-li spojeny ve správné kombinaci, tvoří nepřemožitelný pár.
(Vybudování jmění vyžaduje uplatnění všech třináct principů této filozofie. Těmto principům musíme rozumět a musíme je vytrvale uplatňovat.)
Zkouška vytrvalosti
Chcete-li, aby vám tato kniha byla opravdu prospěšná, musíte důsledně dodržovat šest návodů popsaných v druhé kapitole.
Nedostatek vytrvalosti je jednou z hlavních příčin nezdaru. Malá vytrvalost je běžnou slabostí většiny lidí. Je slabostí, kterou lze překonat úsilím a opravdovou touhou po úspěchu.
Je-li vytrvalost vaší slabou stránkou, pamatujte si, že jí lze vypěstovat.
Vraťte se zpět ke druhé kapitole a začněte se neprodleně řídit zde uvedenými šesti návody. Horlivost, s ním přistoupíte k plnění těchto pokynů, jasně ukáže, jak mnoho nebo jak málo skutečně toužíte zbohatnout. Jestliže přijdete na to, že je vám to lhostejné, můžete si být jisti, že jste si dosud nevypěstovali „smysl pro peníze“, který musíte mít, než můžete s důvěrou očekávat, že zbohatnete.
Když shledáte, že jste málo vytrvalí, soustřeďte se na pokyn obsažený v kapitole o „síle“; obklopte se „mozkovým trustem“ a společným úsilím svých spolupracovníků můžete vytrvalost získat. Rady, jak dále vytrvalost rozvíjet najdete v kapitole o autosugesci a podvědomí. Řiďte se těmito pokyny tak dlouho, až vaše podvědomí získá jasnou představu o předmětu vaší touhy. Pak už vám vytrvalost nebude chybět.
Vaše podvědomí pracuje nepřetržitě bez ohledu na to, zda bdíte či spíte.
Vyznačujete se „smyslem pro peníze“ nebo „smyslem pro chudobu“?
Abyste dosáhli výsledků, musíte všechny uvedené zásady uplatňovat tak dlouho, až vám přejdou do krve. Budete-li se jimi řídit jen nárazově a občas, nebude to nic platné!
Bez vytrvalosti budete poraženi dokonce ještě dříve, než začnete. S vytrvalostí zvítězíte.
Jak se vymanit z duševní netečnosti
Vytrvejte bez ohledu na to, jak to ze začátku bude těžké.
Vytrvalosti se lze naučit (str. 127)
Vytrvalost je stav mysli, a proto ji lze rozvíjet. Jako všechny stavy mysli je vytrvalost podmíněna konkrétními příčinami, k nimž patří:
Jasný záměr.
Touha.
Sebedůvěra.
Konkrétní plán.
Přesné znalosti.
Spolupráce.
Silná vůle.
Návyk.
Jak jste na tom s vytrvalostí
Na závěr této kapitoly si udělejte prověrku své vytrvalosti a určete, v čem se konkrétně projevují vaše nedostatky. Pečlivě proberte bod za bodem a snažte se přijít na to, kolik z výše jmenovaných předpokladů vytrvalosti vám schází.
Uvědomte si, co vám brání v dosažení skutečného úspěchu.
Zde máte výčet slabostí, které musí překonat každý, kdo chce zbohatnout:
Neschopnost rozpoznat a jasně definovat, co přesně chci.
Otálení. (Obyčejně si dokážeme najít spoustu omluv a vytáček, proč něco nejde.)
Nezájem se dále vzdělávat.
Nezodpovědnost. (Zvyk svalovat odpovědnost na jiné, místo abychom se postavili problémům čelem.)
Zlozvyk raději se neustále vymlouvat než problém vyřešit.
Ješitnost. Pro tuto chorobu není mnoho léků a je takřka nevyléčitelná.
Lhostejnost projevující se obvykle v tom, že je člověk připraven se lehce zdát.
Zvyk svalovat vinu na druhé a vždy předvídat neúspěch.
Malá touha vyplývající z nedostatku motivace.
Ochota, dokonce dychtivost vzdát se při prvních známkách porážky. (Plynoucí z některého ze šesti základních druhů strachu.)
Lenost vypracovat plán v písemné formě (což nám umožňuje ho lépe analyzovat).
Zlozvyk nerealizovat okamžitě své plány či nevyužít příležitostí, která se nabízí.
Přát si místo chtít.
Raději se smířit s chudobou, než usilovat o bohatství. Celkový nedostatek ctižádosti být, dělat, vlastnit.
Usnadňovat si cestu k bohatství a snažit se na všem vydělat.
Strach z kritiky, neschopnost vytvářet plány a uskutečňovat je z obavy, co by si pomysleli, udělali nebo řekli jiné lidé. Tomuto nepříteli náleží v našem výčtu první místo, protože sídlí vesměs v lidském podvědomí, kde jeho přítomnost nepozorujeme.
Bojíte-li se kritiky
Nikdo nemůže žádat od druhého člověka, aby se ve jménu povinnosti vzdal svých osobních ambicí a práva žít si svůj vlastní život po svém.
Většina nápadů je nedonošených a potřebuje, aby do nich někdo vdechl život v podobě konkrétních plánů na jejich bezprostřední realizaci.
Pravou příčinou zániku většiny nápadů, které se nikdy nedočkají stadia plánování a realizace, je strach z kritiky.
„Klika“ není náhoda
Jediné „štěstí“ na které se můžeme spolehnout, je „štěstí“, které si připravíme sami. Přináší ho vytrvalost, jasný záměr a pevné rozhodnutí.
Zbohatnete jedině díky touze, konkrétním plánům a vytrvalosti.
Jak získat vytrvalost
Existují čtyři jednoduché zásady přispívající k návyku vytrvalosti:
Jasné stanovený cíl, za nímž stojí mimořádně silná touha po jeho dosažení.
Konkrétní plán, který je systematicky plněn.
Mysle pevně uzavřená všem negativním a odrazujícím vlivům včetně poznámek příbuzných, přítel a známých.
Přátelství s lidmi, kteří vás dokáží povzbudit, abyste neustoupili od svých plánů a záměrů.
Tyto čtyři body jsou pro úspěch v životě nezbytné. Měly by se stát vaším každodenním zvykem.
Každého, kdo si tyto čtyři zásady osvojí, čeká velkolepá odměna: moci rozhodovat sám o sobě a dosáhnout od života všeho, co žádáte.
Jak překonat nesnáze
Studujeme-li životopisy proroků, filozofů, léčitelů a náboženských vůdců minulosti, dojdeme k nevyhnutelnému závěru, že hlavním zdrojem úspěchu byly vytrvalost, soustředěné úsilí a jasný cíl.
¤ SÍLA MOZKOVÉHO TRŮSTU ¤
Hnací síla – Devátý krok k bohatství
Plány jsou samy o sobě k ničemu, pokud nemáme sílu je uskutečnit.
Sílu lze definovat jako „organizované a inteligentně usměrněné vedení“. My ji budeme chápat především jako organizované úsilí, které má proměnit touhu v konkrétní věc, v tomto případě peníze. Organizované úsilí je koordinované úsilí dvou nebo více lidí, kteří v harmonickém duchu sledují vytyčený cíl. Síla je nezbytná nejen k získání peněz, ale i k jejich udržení.
Zdroje tohoto vědění:
Nekonečná inteligence
Lidská zkušenost
Experimenty a výzkumy
Jedinec, který má velké plány, se neobejde bez znalostí ostatních.
Víc hlav, více rozumu
„Mozkový trust“ můžeme definovat jako „harmonické spojení znalostí a úsilí dvou nebo více lidí k dosažení cíle“.
Každý, kdo využívá rad, konzultací a spolupráce skupiny lidí, kteří mu ochotně poskytnou upřímnou pomoc v duchu vzájemného souladu, z toho může ekonomicky těžit. Tato forma kooperace byla základem téměř každého velkého bohatství.
Lidské myšlenky vytvářejí energii, jejíž část je v podstatě duchovní. Jsou-li myšlenky dvou lidí v souladu, duchovní jednotky energie každé mysli vytvářejí spříznění, což představuje onen „psychický aspekt „ mozkového trustu.
Jak znásobit svůj mozkový potenciál
Lidský mozek lze přirovnat k elektrické baterii. Je dobře známo, že sada elektrických baterií dává větší energii než baterie jediná. Dobře známo je i to, že jednotlivá baterie poskytuje energii úměrnou počtu a kapacitě článků, ze kterých se skládá.
Když je skupina jednotlivých mozků koordinovaná a harmonicky funguje, má každý jednotlivý mozek ve skupině k dispozici zvýšenou energii vytvořenou spojenectvím.
Čtěte, přemýšlejte a během četby rozjímejte. Zatím vidíte jen dílčí prvky jednotlivých kapitol, které se ovšem postupem času spojí.
ŠTĚSTÍ je DĚLAT nikoli VLASTNIT