Síla soustředění a úspěchu se jmenuje FOKUS
VAŠE ZVYKY OVLIVNÍ VAŠI BUDOUCNOST
ÚSPĚŠNÍ LIDÉ MAJÍ ÚSPĚŠNÉ ZVYKY => Neúspěšní lidé je nemají
Snažte se neustále spořit a investovat alespoň 10% vašich příjmů
Klíčovým slovem je důsledný. To znamená každý měsíc. A každý měsíc to je dobrý zvyk.
Lidé, kteří se nechají ovlivnit změnami, toho po několika týdnech či měsících nechají.
VAŠE ZVYKY OVLIVNÍ KVALITU VAŠEHO ŽIVOTA
Být skutečně bohatým nezahrnuje jen finanční nezávislost. Musíte vybudovat silné a smysluplné vztahy, posílit své zdraví a dosáhnout dokonalé harmonie mezi svou kariérou a osobním životem.
Čím víc se o sobě naučíte – jak přemýšlíte, jak se cítíte, za čím opravdu jdete a jak chcete žít – tím lépe bude váš život plynout.
DŮSLEDKY VAŠICH ŠPATNÝCH ZVYKŮ SE OBVYKLE PROJEVÍ AŽ MNOHEM POZDĚ
Pokud vaše výdaje neustále převyšují příjem, dojdete k jednoznačnému konci. Říká se mu bankrot!
Negativní zvyky vedou k negativním důsledkům. Úspěšné zvyky přinášejí pozitivní plody.
MŮŽETE PŘEMĚNIT NEGATIVNÍ OKOLNOSTI NA POZITIVNÍ PLODY => Stačí teď změnit své zvyky
ÚSPĚŠNÉ ZVYKY VYŽADUJÍ ČAS
Jak dlouho trvá, než změníte určitý zvyk? Asi jednadvacet dnů nebo tři až čtyři týdny..
Dalším faktorem, který provází změnu zvyků, je to, že se můžete vrátit ke starým návykům. Stává se to, když narůstá stres nebo přijde nenadálá krize. Nový zvyk nemusí být tak silný, aby odolal novým okolnostem, a bude třeba více času, energie a úsilí.
AŽ DEVADESÁT PROCENT NAŠEHO BĚŽNÉHO CHOVÁNÍ VYCHÁZÍ ZE ZVYKŮ
Děláte-li určité činnosti celé roky, získáte sadu pevně zakořeněných zvyků. Zasahují všechny oblasti vašeho života včetně práce, rodiny, příjmů, zdraví, vztahů a mnoha dalších. Množství těchto zvyků určuje, jak funguje váš život. Jednoduše řečeno, jde o vaše běžné chování. Ve skutečnosti mnohé z činností, které vytvářejí náš každodenní život, se dějí podvědomě – bez přemýšlení.
Vaše běžné každodenní chování má mnoho společného s plody vašeho života.
JAKMILE VYTVOŘÍTE NOVÝ ZVYK, STANE SE BĚŽNÝM CHOVÁNÍM
Budete-li systematicky zlepšovat své chování, můžete radikálně zlepšit svůj životní styl. Zahrnuje to zdraví, příjmy, vztahy a volný čas.
Pamatujte si, že nic se nezmění, dokud se nezměníte vy!
BUDETE-LI DĚLAT STÁLE TOTÉŽ => Budete stále totéž dostávat
Nyní si sami zkuste sestavit seznam všech zvyků, které vás brzdí. Vyčleňte si na to hodinu nebo i více, abyste si to mohli důkladně promyslet. Naplánujte si to tak, abyste nebyli rušeni.
Je to užitečné cvičení, jež vám poskytne pevné základy k tomu, abyste v následujících letech dosáhli lepších výsledků. Ve skutečnosti tyto špatné zvyky nebo překážky na cestě ke splnění vašich cílů fungují jako odrazový můstek k budoucímu úspěchu. Dokud si neujasníte, co vás brzdí, je obtížné vytvořit užitečnější zvyky.
VAŠE VZYKY A TO, ČEMU VĚŘÍTE, JSOU PRODUKTEM PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM ŽIJETE
Lidé, kterými jste obklopeni, a prostředí, v němž žijete, vás silně ovlivňují.
Dokonce i malé změny v tom, čemu věříte, povedou k úžasným změnám ve vašem chování a výkonech.
Musíme nahradit to, co nás demotivuje, tím, co nás pohání.
Musíte být jen otevřeni změnám.
„Je-li žák připraven, objeví se učitel.“
Jak ZMĚNIT špatné zvyky
STUDUJTE ZVYKY ÚSPĚŠNÝCH LIDÍ
Studujte úspěšné lidi. Co kdybyste si každý měsíc promluvili s jedním úspěšným člověkem? Vezměte je na snídani nebo na oběd a položte jim spoustu otázek týkajících se jejich osobní disciplíny, denních postupů a zvyků. Co čtou?
Budete-li dobře naslouchat a dělat si poznámky, získáte brzy velmi užitečné myšlenky.
Jak studovat úspěšné lidi: čtěte jejich životopisy, sledujte speciální televizní dokumenty, které představují úspěšní lidé, poslouchejte motivační kazety a vzdělávací audiokazety.
Přečtete-li každý měsíc jednu knihu z vašeho oboru, za deset let budete mít přečteno 120 knih. Tím se dostanete na špičku vaší branže.
Použijete-li to, co se naučíte, v praxi, brzy porostou i vaše příjmy.
NAVYKNĚTE SI MĚNIT SVÉ ZVYKY
Lide, kteří jsou bohatí v každém smyslu tohoto slova, chápou, že život je jednou velkou školou. Naučte se zušlechťovat své zvyky. Pokud se neustále snažíte zlepšit, budujete svůj charakter. Stáváte se lepším člověkem a můžete víc nabídnout.
VZOREC ÚSPĚŠNÝCH ZVYKŮ
JASNĚ POJMENUJTE SVÉ ŠPATNÉ A NEUŽITEČNÉ ZVYKY
Když zkoumáte špatné zvyky, uvažujte o dlouhodobých následcích.
STANOVTE SI NOVÉ, ÚSPĚŠNÉ ZVYKY
Obvykle je to přesný opak vašich špatných zvyků. Čím barvitěji si popíšete výhody, tím spíše se odhodláte k činu.
SESTAVTE SI PLÁN O TŘECH BODECH
Zaměřte se na tři okamžité kroky a začněte je realizovat. Pamatujte si, že nic se nezmění dokud se nezměníte vy.
„NIKDY BY SE MI NEDAŘILO BEZ TAKOVÝCH ZVYKŮ, JAKO JE DOCHVILNOST, DISCIPLINOVANOST A PRACOVITOST… ODHODLANÍ SOUSTŘEDIT SE V DANOU CHVÍLI NA JEDINOU VĚC.“ Charles Dickens
Podnikatelský plán
– musíte věnovat nejvíce času tomu, co umíte nejlépe, a nechat ostatní dělat to, co oni umí nejlépe.
Zaměřte se na aktivity, které hravě zvládáte a díky kterým dosahujete vynikajících výsledků. Pokud to neuděláte, budete pravděpodobně vystaveni většímu stresu a skončíte totálně vyčerpaní. To, co umíte nejlépe, vám dodá energii a radost z práce. Umožní vám to jít za novými příležitostmi.
Zaměřte se na své PŘIROZENÉ NADÁNÍ.
Pokud soustředíš většinu svého času a energie na věci, které zvládáš nejlépe, čekají tě velmi sladké odměny. Je to nezbytné pro tvůj budoucí úspěch.
CVIČTE, CVIČTĚ, CVIČTE
„Věnujete-li příliš času svým slabinám, dojdete jen k velkým slabinám!“ Je důležité odlišit své silné stránky od těch slabých. Ohodnotíte-li své schopnosti od jedničky do desítky, pak ty nejslabší dostanou jedničku a nejsilnější desítku. Život vám přinese ty nejsladší plody, věnujete-li nejvíce času těm schopnostem, které jste ohodnotili desítkou.
Abyste přesně odhadli, v čem vynikáte, položte si několik otázek. Co vám jde snadno – bez dlouhého studia a příprav? A které činnosti, jimž se věnujete, jsou pro ostatní lidi obtížné? Žasnou nad vašimi schopnostmi a nemohou se jim vyrovnat. Jaké příležitosti na trhu existují v oblastech, v nichž vynikáte? Čeho byste mohli dosáhnout, použijete-li svůj talent?
OBJEVTE SVÉ SILNÉ STRÁNKY
Silná víra ve své schopnosti a hodiny každodenního cvičení se bohatě vyplatili. Carrye zvyšoval svou schopnost zaměření tím, že používal představivost. Vystavil si šek na deset milionů dolarů „Za poskytnuté služby“, opatřil ho datem a schoval do kapsy. V těžkých časech sedával na kopci nad Los Angeles a představoval si, že je filmovou hvězdou. Pak si přečetl šek, aby si připomněl, že ho čeká šťastná budoucnost.
Když se zaměříte na své priority, tak to opravdu funguje. Zahrňte to do svého každodenního programu a dočkáte se velkých skoků, co se týče produktivity a příjmů. Musíte mít zcela jasno v tom, co se bude dít během běžného týdne. Především si sepište seznam všech aktivit, jež vykonáte během pracovního týdne. Uvědomte si, jak skutečně trávíte svůj čas.
Pište si deník. Zaznamenejte prostě všechno , co děláte, v patnáctiminutových intervalech. Deník mějte pořád u sebe. Dělejte to čtyři nebo pět dnů, a budete mít naprosto přesný přehled. Vyžaduje to trochu disciplíny, ale zjistíte, že to stálo za to. Ukáže se vám to zcela jasně, jak svůj čas využíváte, nebo jak jím plýtváte.
Poté, co zvládnete metodu Soustřeďte se na priority, měli byste si zaznamenat tři věci, které vám jdou v podnikání opravdu skvěle. Jde o činnosti, které zvládnete hravě, jež vám dávají energii a přinášejí nejlepší výsledky a příjmy ve vašem podnikání. Kolik procent času věnujete během běžného týdne aktivitám, ve kterých vynikáte? Pamatujte si, že vaše rozhodující příjmy přímo souvisí s množstvím času, který věnujete tomu, v čem jste nejlepší.
BUDETE MÍT V ŽIVOTĚ TÍM VÍCE PŘÍLEŽITOSTÍ, ČÍM VÍC VYNIKÁTE V TOM, CO DĚLÁTE.
Dalším krokem je to, že se podíváte na seznam týdenních aktivit a vyberete tři činnosti, které děláte neradi, jež odmítáte dělat nebo vám prostě nejdou.
Na tomto seznamu najdete obvykle všechny ty drobné úkony, díky kterým je možné projekt dokončit. Samozřejmě že musejí být vykonány, ale není zbytné, abyste to dělali vy sami.
„Je-li kůň mrtvý, sesedněte!“
Jste dobří na STARTU, nebo ve finiši?
Jsem dobrý na startu nebo ve finiši? Jste-li dobří na startu, rádi vytváříte nové projekty a produkty nebo přicházíte s nápady díky, kterým vše funguje lépe. Takže si uvědomte, jací jste. Je opravdu užitečné vědět, k čemu přirozeně směřujete. Jste-li dobří na startu, nemusíte se trápit tím, že nikdy nedotáhnete věci do konce. Zde je řešení: najděte toho, kdo je výborný ve finiši a kdo se postará o detaily. Spolu rozjedete a i dokončíte mnohem více projektů.
Kdo by se mohl postarat o věci, které děláte neradi? Kolik času ušetřím tím, že úkoly, které nemáte rádi, předáte jiným lidem? Buď je předáte, anebo budete stagnovat.
Jste-li ZAVALENI prací, vyhledejte pomoc!
NAUČTE SE VE SVÉM ŽIVOTĚ ZBAVIT „ZBYTEČNOSTÍ“
Úkoly zvládnete nejlépe, když si najmete osobního asistenta. Nejdříve sepište seznam všech úkolů, o které by se váš asistent měl stoprocentně postarat. Většinou jde o činnosti, které byste ze svého týdenního plánu rádi vyškrtli. Až budete dělat přijímací pohovory, požadujte od tří nejlepších uchazečů, ať vyplní hodnocení osobního profilu. Můžete mít vypracován osobnostní profil ideálního kandidáta ještě předtím, než zahájíte výběr. Projděte si profily tří nejlepších uchazečů a srovnejte je s profilem ideálního uchazeče.
Musíte samozřejmě zvážit i další faktory, jako jsou osobní přístup, upřímnost, bezúhonnost, seznam předchozích zaměstnání apod.
Jste-li šéfem a neradi dáváte věcem volný průběh, je nezbytné, abyste se spolehli na svého osobního asistenta!
Je absolutně nezbytné, abyste každý den nebo minimálně jednou týdně probrali se svým asistentem pracovní úkoly. Komunikujte, komunikujte, komunikujte!
Označte klíčové osoby, se kterými chcete trávit čas. Vnímejte všechny rady i zpětnou vazbu.
Chcete-li ušetřit čas – vyhledejte pomoc.
Sepište si všechno, co u vás doma potřebujete opravit, uklidit či vylepšit. Jde o všechny ty drobnosti, na které si nedokážete najít čas, protože ho prostě nemáte. Zapomeňte na stres a někoho si najměte.
Uvědomte si, kolik času ušetříte. Můžete jej využít ve svých nejvýhodnějších aktivitách, anebo jste získali čas na odpočinek a dobíjení energie s rodinou či příteli. Život je zábavnější, když funguje efektivně a úsporně.
Řešení 4 Z
Je nezbytné, abyste odlišili takzvaně neodkladné úkoly od nejdůležitějších priorit. Soustřeďte se místo toho na svoje priority.
Nezapomeňte na to
Naučte se říct „ne, toto dělat nebudu“. Buďte tvrdí.
ZADEJTE TO NĚKOMU JINÉMU
Kdo jiný by to mohl udělat?
ZVOLTE JINÝ TERMÍN
Musíte to sice vyřešit, ale ne hned. Naplánujte si, kdy daná úkol vyřešíte.
ZAČNĚTE TO DĚLAT
Udělejte to hned. Odměňte se za to, že jste tyto projekty dokončili.
HRANICE DOKONALOSTI
Soustředit se na priority neznamená nic jiného než vytyčit si nové hranice, které nepřekročíte. Ze všeho nejdříve se musíte zřetelně rozhodnout, o jaké hranice se jedná, a to jak v kanceláři, tak doma. Prodiskutujte tato nová pravidla s nejdůležitějšími lidmi ve svém životě. Měli byste pochopit, proč jste se odhodlali k těmto zlepšením. Budete také potřebovat, aby vám pomohli vytrvat. Většina podnikatelů se dostává do problémů, protože investují příliš času do věcí, o kterých toho moc nevědí. Upněte se na to, co znáte nejlépe, a tyto dovednosti dál zdokonalujte. (Je to obzvláště užitečná rada v okamžiku, kdy chcete investovat svoje peníze!)
CO ZNAMENÁ ŘÍCT si NE
Potřebujete víc sebekontroly. Musíte si tudíž každý den lépe uvědomovat, jak hodláte trávit čas. „Pomáhá mi to, co právě dělám, v dosažení mých cílů?“
SÁM SEBE
Pokuste se duševně povzbudit. Zaměřte se na výhody a odměny, jež plynou z toho, když zůstanete u svých priorit, a připomeňte si, jaké negativní důsledky přijdou, když u nich nezůstanete.
OSTATNÍ LIDI
„ Máš-li spolknout žábu, nedívej se na ni moc dlouho. Máš- li jich spolknout víc, spolkni nejdřív tu největší!“ Řešte okamžitě ty nejdůležitější priority. Kupte si velkou plastovou žábu a dejte si jí na stůl, až budete pracovat na nejdůležitějším projektu.
TELEFON
Zbavte se zvyku, že zvednete telefon, jakmile zazvoní. Řekněte si „ne“. A dělejte to i doma. Nedovolte, aby vaše lepší budoucnost a duševní pohoda byly ničeny neustálým vyrušováním.
Jak vytyčit nové HRANICE
Ti nejúspěšnější obvykle vstávají brzy.
POZOR NA STARÉ ZVYKY, KTERÉ MOHOU NIČIT VAŠE SOUSTŘEDĚNÍ
Například přílišné sledování televize. Podle statistiky sledujeme během průměrné délky života televizi zhruba jedenáct let!
Zbavit se starých zvyků je samozřejmě těžké, ale život máme jen jeden. Chcete-li z něj vytěžit co nejvíce, začněte vyhánět staré zvyky z domu. Vytvořte si nové postupy, které vám pomohou nalézt nový styl života, jenž je hodnotný ve všech směrech.
NEEXISTUJÍ ŽÁDNÉ KOUZELNÉ FORMULE
Jde prostě o to, abyste se zaměřili na to, co funguje, nikoli na to, co nefunguje. Přemýšlejte důkladně o tom, co je ve vašem životě užitečné a co ne. Co vám přinášejí ty největší úspěchy? Co z věcí, na které se zaměřujete, přináší špatné výsledky? Chce to jasnou hlavu.
ÚSPĚCH NENÍ MAGIE, ANI ŽÁDNÝ HOKUS-POKUS. => Musíte se jen naučit, jak se soustředit.
VIDÍTE PŘED SEBOU VELKOLEPÉ CÍLE?
„ŽIVOT, JENŽ NEZKOUMÁME, NESTOJÍ ZA TO ŽÍT.“ – Sokrates
„Učím se a nedělám stejnou chybu. Jsou to skvělé zkušenosti.“
„Vyčlenil jsem si čas na přemýšlení. Nechávám si jeden den v každém týdnu na to, abych přemýšlel. Moje nejlepší nápady, šance a výnosné podniky vznikly během těchto dnů. Vždycky jsem se zamkl ve svém pokoji a dal rodině příslušné instrukce, že za žádných okolností nesmím být rušen.“
Jak mít ve všem ABSOLUTNĚ JASNO
Dobrá, mohli byste tedy začít s pěti minutami a postupně to prodloužit na hodinu? Nebyl by to užitečně strávený čas, kdybyste věnovali každý týden šedesát minut tomu, že vytvoříte úžasnou vizi vaší budoucnosti? Většina lidí stráví víc času tím, že plánuje dvoutýdenní dovolenou, místo aby plánovali svůj život, obzvláště svou finanční budoucnost.
Naučíte-li se mít v otázkách budoucnosti jasno, dočkáte se úžasných výsledků. Musíte mít ale zcela jasnou představu o tom, co chcete.
SMYSL CÍLŮ
Jste zvyklí si uvědoměle stanovovat cíle?
Pokud si nestanovujete cíle, nepíšete své plány na papír a nevíte, čeho chcete dosáhnout za týden, za měsíc či za rok, pak si následující poznámky pročtěte velmi pečlivě. Mohou vám velmi výrazně zkvalitnit váš život.
MÍT CÍL ZNAMENÁ VYTRVALE O NĚCO SLIBNÉHO USILOVAT DOKUD TOHO NEDOSÁHNEME
„Vytrvale“ znamená, že jde o proces, protože splnění cílů vyžaduje čas. „Usilovat“ naznačuje, že to nemusí být lehká bitva. Pravděpodobně vás na trati čekají nějaké překážky, které bude třeba překonat. „Slibného“ ukazuje, že ta bitva za to stojí a že na konci je dost velká odměna za veškeré snažení. „Dokud toho nedosáhneme“ znamená, že byste měli udělat cokoli pro splnění cíle.
Stanovit si a plnit cíle je jedním z nejlepších způsobů, jak měřit úspěch v životě a mít ve všem absolutně jasno.
SEZNAM deseti nejdůležitějších cílů
VAŠE NEJDULEŽITĚJŠÍ CÍLE MUSÍ BÝT JEN VAŠE
Co opravdu chci? Vytvořte si vlastní představu o úspěchu a přestaňte se zabývat tím, co si o tom myslí zbytek světa. Zapomeňte na image a stanovte si cíle, které se vám hodí.
VAŠE CÍLE MUSÍ BÝT SMYSLUPLNÉ
Až si budete sepisovat své budoucí cíle, položte si otázku: „Co je pro mě opravdu důležité? Jaký smysl má to, co chci dělat? Čeho jsem schopen se vzdát, aby se mi to podařilo?“ Když to všechno zvládnete, budete mít víc jasno. Je to nesmírně důležité. Důvody toho, proč chcete měnit život, vám poskytnou energii potřebnou k tomu, abyste ráno vstali, i když se vám vůbec nechce. Zeptejte se sami sebe: „Co získám, když se budu takto chovat?“ Představte si nový, úžasný život, který vás čeká, když se nyní odhodláte k výrazné změně.
ZAPOMENTĚ NA SLOVO KDYBY
V životě jsou dvě největší trápení (disciplína, výčitky). Disciplína váží kilogramy, zatímco výčitky tuny.
Jste bezpodmínečně zodpovědní za všechna rozhodnutí, jež učiníte, takže vybírejte moudře. Odhodlejte se hned k tomu, že si vytyčíte takové cíle, jež vám zajistí v budoucnu svobodu a úspěch.
VAŠE CÍLE MUSEJÍ BÝT KONKRÉTNÍ A VIDITELNÉ
Nikdy se jim nepodaří přesně definovat, co chtějí. Vaše definice štěstí vyžaduje stejné zkoumání. Nestačí jen chtít „víc času pro rodinu“. Kolik času, kdy, jak často, jak ho budete trávit a s kým? Toto jsou dvě slova, jež vám to výrazně usnadní: buďte konkrétnější.
BUĎTE KONKRÉTNĚJŠÍ!
Chcete-li si určit cíl, provokujte se „buďte konkrétnější“. Opakujte si ji, dokud váš cíl nebude zcela jasný a měřitelný. Díky tomu výrazně zvýšíte své šance na dosažení vytouženého výsledku.
PAMATUJTE SI, ŽE CÍL BEZ ČÍSELNÉHO VYJÁDŘENÍ JE POUHÝM SLOGANEM
Je důležité mít systém toho, jak měřit dosažené výsledky.
VAŠE CÍLE MUSEJÍ BÝT PRUŽNÉ
Podnikatelé jsou známí tím, že se nechávají rozptýlit a ztrácejí své zaměření. Pamatujte si, že se nemusíte zabývat každým novým nápadem – stačí se zaměřit na jeden či dva, abyste byli šťastní a zdraví.
VAŠE CÍLE MUSEJÍ BÝT NÁROČNÉ
Stanovte si cíle, které jsou vzrušující a náročné, vytvořte si základ, který vám zabrání v tom, aby váš život začal být nudný. Aby se vám to povedlo, MUSÍTE SE VYMANIT Z POHODLNÉHO ŽIVOTA. Vždycky toho zjistíte víc o životě a svých možnostech, když nejste v pohodě.
Vyhýbejte se průměrnosti. Stanovte si cíle, jež budou tak vzrušující, že nebudete moci usnout.
VAŠE CÍLE MUSEJÍ BÝT V SOULADU S VAŠIMI HODNOTAMI
Jsou-li vaše cíle v souladu s vašimi vnitřními hodnotami, jste na cestě k této harmonii. Jaké jsou vaše vnitřní hodnoty?
Jestliže učiníte ze svých vnitřních hodnot pozitivní, lákavé a smysluplné cíle, vaše rozhodování bude snadné.
VAŠE CÍLE MUSEJÍ BÝT VYVÁŽENÉ
Až si budete stanovovat cíle, ujistěte se, že vám poskytnou i čas na odpočinek a na příjemnější součástí života.
VAŠE CÍLE MUSEJÍ BÝT REÁLNÉ
Lidé většinou uvažují nereálně o čase, který budou potřebovat k dosažení svých cílů.
NEEXISTUJÍ NEREÁLNÉ CÍLE, EXISTUJÍ JEN NEREÁLNÉ PŘEDSTAVY O ČASE.
Je rozumné zdvojnásobit čas, který podle vás zabere start. Určitě myslete ve velkém a namalujte si úžasný obraz budoucnosti. Ujistěte se, že váš plán není přitažený za vlasy a že máte dost času na jeho realizaci.
VAŠE CÍLE BY MĚLY PAMATOVAT I NA OSTÁTNÍ
Pokud jen přijímáte, nakonec o vše přijdete. Můžete nabídnout svůj čas, své zkušenosti a pochopitelně i svoje peníze. Učiňte to tedy součástí svých budoucích cílů.
VAŠE CÍLE POTŘEBUJÍ PODPORU OKOLÍ
Někteří lidé se rádi chlubí celému světu tím, co hodlají dělat. Zdůvodňují to tím, že jsou pak zodpovědnější.
„Myslím, že když máte velké sny, přitáhnete další velké snílky.“
Stanovte si cíle, nechejte si je pro sebe, ale realizujte je. Činy jsou mnohem důležitější než slova a vy tím překvapíte mnoho lidí.
Třetí možná ta nejmoudřejší metoda zní takto: podělte se o své sny s několika lidmi, kterým důvěřujete.
Váš mistrovský PLÁN
PROJDĚTE SI ZNOVU SEZNAM DESETI NEJDULEŽITĚJŠÍCH CÍLŮ
VYSNĚTE SI 101 CÍLŮ
Abyste rozproudili adrenalin v krvi, sestavte si seznam 101 věcí, kterých chcete v příštích deseti letech dosáhnout. Buďte konkrétní a osobní – v každé větě použijte slovo „chci“. Například: „Chci každý měsíc ušetřit či investovat 10% čistých příjmů.“
Zde je několik důležitých otázek, jež vám pomohou zaměřit se na tento úkol:
Co chci dělat?
Co chci mít?
Kam chci investovat?
Komu chci pomoci?
Čím se chci stát?
Co se chci naučit?
S kým chci trávit čas?
Kolik chci vydělávat, ušetřit a investovat?
Kolik času chci věnovat zábavě?
Co chci udělat, abych se těšil dokonalému zdraví?
Aby byl váš život dokonale vyvážený, stanovte si cíle v těchto oblastech – kariéra, byznys, peníze, zábava, zdraví, osobní vztahy, pomoc druhým – a v dalších, jež mají pro vás zvláštní význam.
STANOVTE SI PRIORITY
Poté, co jste popustili uzdu fantazii, stanovte si své priority. Pročtěte si seznam 101 cílů a stanovte si reálný časový plán na jejich splnění. Vedle každého cíle si napište číslo – jeden, tři, pět či deset let. Získáte tak obecný vzorec, ze kterého můžete vycházet,
Stanovte si priority tím způsobem, že si nakreslíte pavouky pro jednoleté, tříleté, pětileté a desetileté cíle.
Hlavní pavouk
Napište své jednoleté cíle do levé části. Vezměte si na to dost velký papír, aby se na něj vešly všechny položky (předpokládáme, že si stanovíte víc než osm jednoletých cílů). Toto je základní pavouk. Nyní se rozhodněte, které cíle jsou nejdůležitější: jde o ty, které postupují do dalšího kola. Pokračujte v tom tak dlouho, až e dostanete k finálové osmičce. Dostanete se tak k Hlavnímu pavouku. Opět musíte zvolit, které z těch osmi jsou důležitější, až se dostanete k vítězi. To bude vaše nejvyšší priorita. Aby bylo vaše rozhodování snazší, naslouchejte svému nitru. Vaše intuice vás málokdy zklame. Tento jednoduchý systém vás přinutí vybrat si, co je pro vás nejrozumnější a co je méně důležité. Později můžete samozřejmě dokončit i plán méně důležitých cílů. Udělejte totéž u tříletých, pětiletých a desetiletých cílů. Víme, že ujasnit si pětileté a desetileté vize je často mnohem obtížnější. Za tu větší námahu to nicméně stojí! Ujistěte se, že máte minimálně tříletý plán.
Zde je další dobrý typ: než se pustíte do priorit, sepište si hlavní důvody dosažení jednotlivých cílů a největší výhody, které po jejich splnění dosáhnete. Jak už jsme se zmínili, hlavní důvody jsou hnací silou, jež vás bude pohánět, až se vám přestane dařit. Je užitečné zřetelně si ujasnit důvody, ještě než začnete. Díky tomu budou na Hlavním pavouku opravdu ty nejdůležitější cíle.
VYTVOŘTE SI OBRÁZKOVOU KNIHU CÍLŮ
Abyste se lépe zaměřili na nový životní styl, vytvořte si obrázkovou knihu svých nejdůležitějších cílů.
Kupte si velké fotoalbum a začněte sbírat obrázky. Jestliže je například jedním z vašich cílů dovolená v Londýně, sežeňte si nějaké cestopisné knihy a vystřihněte si tři nebo čtyři fotografie míst, jež chcete vidět. Jedná-li se o rodinnou dovolenou, napište nahoře velkým písmem tuto větu: „Užívám si třítýdenní dovolenou s rodinou v Londýně.“ Připište datum, kdy chcete vyrazit. Můžete si rozdělit svou Obrázkovou knihu cílů do jednotlivých oblastí života. Zařaďte tam všechny oblasti, o kterých jsme se zmínili v druhém kroku.
P x R = S (Představivost v kombinaci s reálností znamená skutečnost) Řečník zdůraznil, že mozek uvažuje v obrazech, nikoli v slovech. A když si reálně zobrazujeme v mozku své sny, stanou se skutečností.
Čím jsou vaše obrázky jasnější a konkrétnější, tím pravděpodobněji se jich budete stále držet a blížit se k výsledkům, po nichž toužíte. Takže buďte tvořiví. Objevte různé způsoby, jak posílit svoje vize. Obrázková kniha je výborným začátkem.
POUŽÍVEJTE KNIHU NÁPADŮ
Jde o knihu, do níž si prostě zaznamenáte svá každodenní pozorování a zjištění.
SKVĚLÍ NÁPAD BEZ REALIZACE TO JE, JAKO KDYBY MARK McGWIRE HRÁL BASEBALL BEZ PÁLKY!
Můžete se ke svým nápadům vrátit, kdykoli budete chtít. Pište si do této knihy své podnikatelské nápady, tipy na odbyt, reklamní návrhy, výdělečné projekty, citáty na které jste narazili či příběhy, jež vám pomohou lépe formulovat myšlenky. Mějte neustále nastrašené uši a otevřené oči a naslouchejte vlastní intuici.
V obou případech platí, že když si zapíšete své myšlenky, dokud jsou čerstvé, zdůrazníte, co fungovalo a co ne. Uděláte si tak ve věcech zcela jasno.
Ráno věnujte nejdříve deset minut tomu, že se soustředíte na své pocity. Pocity jako zloba, smutek, štěstí, nadšení, nuda, neklid, vzrušení, frustrace, energie. Pište v přítomném čase, jako byste mluvili sami se sebou. Používejte první osobu: „Jsem dnes vzrušený, protože se pouštím do nové práce.“ Pokud neustále nasloucháte svým pocitům, vnímáte silněji každodenní situace a lépe si uvědomujete, co se vlastně ve vašem životě odehrává.
PŘEDSTAVUJTE SI, PŘEMÝŠLEJTE, HODNOŤTE A OPKUJTE
Síla představivosti se často objevuje ve sportu. Atleti si v mysli několikrát přehrávají závod, ještě než začnou. Absolutně se soustřeďují na dobrý výsledek.
Pamatujte si, že pokud použijete postupy šampionů, stanete se i vy šampiony.
Čím jasnější budou tyto představy a čím intenzivněji si je procítíte, tím pravděpodobněji dosáhnete vytouženého cíle.
VYHLEDEJTE UČITELE A SKUPINY NA CVIČENÍ MYSLI
Další výborný způsob, jak zvýšit svou produktivitu a mít lepší vizi budoucnosti, je získat pomoc lidí, jež mají hluboké zkušenosti v oblastech, ve kterých to nejvíc potřebujete.
Když se obklopíte pečlivě vybraným týmem expertů, budete se učit velmi rychle. Jen velmi málo lidí to soustavně dělá. Zopakujme, že se chcete odlišit, odměna vás nemine. Další metodou je, že si zkusíte na všechno přijít sami metodou pokus-omyl. Je to pomalá, cesta protože narazíte na mnoho překážek. Využijete-li naopak rady a moudrosti konkrétních rádců, dosáhnete výsledů rychleji.
Skupina na cvičení mysli sestává ze čtyř až šesti lidí, kteří se pravidelně setkávají, aby se podělili o nápady a navzájem si pomohli. Jde o silné spojenectví. Díky nim vznikají dlouhodobé vztahy.
SYSTÉM ZAMĚŘENÍ PRO SNAŽIVÉ JEDINCE
Spočívá v tom, že se rozděluje vaše cíle do sedmi kategorií a dovede vás k dokonalé rovnováze. Můžete si stanovit, za jak dlouho chcete výsledků dosáhnout. Ideální je dvouměsíční cyklus. Není to moc dlouho, a přesto máte dost času na splnění smysluplných cílů.
Zde je oněch sedm kategorií cílů:
FINANČNÍ
PODNIKATELSKÉ/KARIÉRNÍ
ZÁBAVA!
ZDRAVÍ A VÝKONNOST
VZTAHY
OSOBNÍ
POMOC DRUHÝM
Jestliže věnujete určitý čas splnění jednoho cíle ve všech těchto oblastech za každých šedesát dnů, začnete zažívat to, o co většina lidí marně usiluje – harmonii. A s harmonií přichází i klidná mysl.
Systém zaměření pro snaživé jedince je páteří celého vašeho plánu.
UDĚLEJTE TO, A BUDETE MÍT ZARUČENĚ VE VŠEM NEZVYKLÉ JASNO!
Máte-li pocit, že jste zavaleni informacemi, nedělejte si starosti. Je to docela normální. Postupujte krok za krokem. Vyčleňte si dostatek času na to, abyste vyzkoušeli každou z těchto metod. Pusťte se do toho. Začněte s prvním krokem. Pak se zaměřte na splnění krátkodobých cílů. Dosáhnout úspěchu v budoucnosti vyžaduje energii, úsilí a soustředěnou mysl. Proto se to většině lidí nepodaří. Když jste se však rozhodli přečíst tuto knihu, učinili jste první krok k tomu, abyste vystoupili z davu. Přijměte tu výzvu. Zaměřte se. Odměny budou stát za to. Pusťte se do toho hned!